Alexa Meade´s Artwork

They might look like normal paintings but nothing is what it looks like. Instead of making paintings of people, Alexa Meade makes real people look like paintings. You won’t notice this special form of art when you look at her works but if you look at backstage pictures or are able to watch her work in real it is a pretty interesting thing to see. Alexa Meade´s artwork has been featured in The Washington Post, The London Telegraph, The Guardian, USA Today, La Repubblica, CNN, MSNBC, The Today Show, Al Jazeera, and much more. Her art has been exhibited at Irvine Contemporary in Washington, DC, Postmasters Gallery in New York City and at the Saatchi Gallery in London.

http://www.alexameade.com

Onlar normal resim gibi duruyor olabilir ama hiçbir şey göründüğü gibi değil, Alexa Meade insanların resmini yapmak yerine, gerçek insanları resme benzetiyor. Bunun özel bir sanat olduğunu yaptığı işlere bakınca anlamıyorsunuz ama kulis resimlerine baktığınızda veya yaptığı işi izlediğinizde gerçek olarak görmek oldukça ilginç. Alexa Meade’nin işleri

The Washington Post, The London Telegraph, The Guardian, USA Today, La Repubblica, CNN, MSNBC, The Today Show, Al Jazeera, ve daha fazla yerde yer aldı. Resimleri Washington DC’de Irvine Contemporary, New York’da Postmasters Galerisinde ve Londra’da Saatchi Galerisinde sergilendi.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

No comments yet.

Leave a Reply

sxe indirsxe son sürüm indirme sitesi besiktasbeşiktaş güncel haber sitesi